Varilni aparati TIG za varjenje z oplaščeno palično elektrodo
Varilni aparati TIG so namenjeni uporabi pri posebnem postopku elektroobločnega varjenja, pri katerem uporabljamo netaljivo volframovo elektrodo, ki se ne izrablja. Varjenje po TIG postopku z varilnim aparatom se najpogosteje uporablja za obdelavo železa, inoxa in aluminija. Sam elektroobločni postopek se je pričel razvijati leta 1800, ko je Humphry Davy odkril električni oblok, nato pa se je leta 1890 C.L. Coffin domislil varjenja v zaščitni atmosferi žlahtnih plinov. V naslednjih letih se je postopek TIG še vedno razvijal, priljubljen pa je postal šele v 50. letih prejšnjega stoletja, ko so uporabniki namesto dražjega argona in helija pričeli kot zaščitni plin uporabljati CO2. Kmalu se je izkazalo, da je uporaba CO2 pri varjenju magnezija in aluminija nesprejemljiva zaradi slabše kakovosti zvara. Danes se zato pri TIG postopku kot zaščitni plin najpogosteje uporablja argon. Med samim postopkom gori oblok med netaljivo volframovo elektrodo in osnovnim materialom. Toplota, ki se pri tem razvije, raztali osnovni in dodajani material. Zaščitni plin se pri uporabi varilnega aparata TIG dovaja skozi šobo gorilnika, pri čemer varilec v eni roki drži gorilnik, v drugi roki pa dodajani material. Varjenje po TIG postopku lahko prav tako poteka brez dodajanega materiala. Uporaba varilnega aparata TIG nam omogoča doseganje ozkega, globokega, gladkega in predvsem čistega zvara, aparat pa je primeren za varjenje v vseh varilnih legah. Temperatura je pri tem višja (tudi do 6000°C), oblok pa zelo ozek in stabilen. Ponudbo najboljših varilnih aparatov TIG AC/DC najdete v podjetju Pretent. Uporabo te vrste varilnih aparatov vam svetujemo pri varjenju lahkih kovin in njihovih zlitin ter ostalih barvnih kovin, ki imajo visoko tališče in večjo toplotno prevodnost. Primeri so tudi za visoko legirana jekla ter varjenje v kemični in prehrambeni industriji. Poleg najboljših TIG varilnih aparatov vam ponujamo tudi več vrst CO2 varilnih aparatov MIG MAG od 180A do 600A. Med njimi so takšni z inverterskim ali transformatorskim izvorom. Varilni aparati TIG in ostali se med seboj razlikujejo glede na moč, velikost, težo in namen, zato si vzemite dovolj časa, da boste izbrali primernega za domačo ali industrijsko uporabo. Pri tem vam bomo z veseljem svetovali.
Postopek TIG za obdelavo aluminija
V kolikor bi želeli TIG postopek uporabljati za obdelavo aluminija, potem mora varilni izvor omogočati varjenje z izmeničnim tokom (oznaka AC). Aluminij ima namreč tališče okrog 660°C, samo obdelavo pa nam precej oteži aluminijev oksid, ki ima višje tališče in se tvori na površini aluminija. Preden se lotimo dela je potrebno s površine odstraniti čisto vse nečistoče. Ključnega pomena pri varjenju aluminija po TIG postopku je pravilna izbira varilnega izvora za pravilni proces, o čemer vam bodo z veseljem povedali več strokovnjaki iz podjetja Pretent. Pri obdelavi aluminija se največkrat uporabljajo zelene elektrode, pri sodobnejših varilnih izvorih pa tudi zlate in sive, katerih konica je veliko bolj obstojna v primerjavi z zelenimi. Volfram elektroda naj bo pravilno oblikovana. Odsvetujemo vam varjenje aluminija po TIG postopku brez dodajanega materiala, saj bi lahko zelo hitro prišlo do razpok. Da bi se izognili vlagi na površini, materiale predgrejemo na 100°C. Varilne aparate TIG danes najpogosteje uporabljamo v letalski industriji, malce manj primerni pa so za uporabo v delavnicah domačih mojstrov. Noben drugi postopek varjenja nam ne omogoča obdelave toliko različnih materialov, kot postopek TIG.
Kakšna je kakovost zvarov pri uporabi najboljšega varilnega aparata TIG?
Varilec, ki je izkušen in izurjen, bo pri uporabi varilnega aparata TIG dosegel veliko boljše rezultate v primerjavi z drugimi vrstami varilnih aparatov. Varilec ima namreč boljši nadzor nad celotnim varom, najbolj kakovostne rezultate pa bo dosegel z vzdrževanjem čistoče celotne opreme. Materiali, ki jih uporabljamo, naj bodo pred pričetkom dela dobro razmaščeni, obvezno pa suhi in čisti, sicer bodo zvari slabše kakovosti. Ker na kakovost vara vpliva tudi količina toplote, ki jo dodajamo v območje zvara, lahko ima zaradi naše napake var slabše mehanske lastnosti in je posledično manj kvaliteten. Poleg varilnega aparata kot vira konstantnega toka potrebujemo, za izvedbo TIG postopka, še volframovo elektrodo ter jeklenko oziroma vir zaščitnega plina. Najboljše varilne aparate inverter, ki so vedno na zalogi, najdete v naši ponudbi, nudimo pa vam tudi možnost servisa varilnih aparatov vseh znamk, vseh vrst gorilnikov in plazme. Servis vam nudimo na sedežu podjetja, po dogovoru s stranko pa lahko tudi na terenu. Naša glavna prednost je, da imamo večino proizvodov stalno na zalogi. To nam omogoča, da hitro izpolnimo zahteve naših strank. Poleg takojšnje dobave in hitre storitve lahko našo ponudbo vedno prilagodimo specifičnim potrebam stranke, zato vam naših prostorov nikoli ne bo treba zapustiti praznih rok.