Zdravljenje krčnih žil s sklerozacijo, flebektomijo ali laserskim zdravljenjem
Table of Contents
Krčne žile so izbočene ali zvijugane vene na površini kože, ki so lahko modrikasto obarvane. Običajno krčne žile nastanejo na zadnji strani meč ali notranji strani nog, lahko pa se pojavijo tudi kjerkoli drugje na telesu. Na površini kože so krčne žile videti kot pajkova mreža, v kolikor nastanejo globlje, pa se pojavijo temnejši trakovi pod kožo in izbokline. Glede na stopnjo bolezni je potrebno tudi ustrezno zdravljenje krčnih žil.
Kako krčne žile nastanejo?
Krčne žile nastanejo, ko žilne zaklopke in stena žile oslabijo. Kri posledično začne zastajati oz. steče v nasprotno smer. Takrat se kri iz ven, ki ležijo globoko v tkivih, črpa v površinske vene. Te se nato razširijo in na tem predelu telesa nastanejo krčne žile.
Večina krčnih žil nastane zaradi dedne zasnove, kar pomeni, da smo podedovali slabotnejše venske zaklopke in stene. Poleg dednosti pa so lahko za nastanek krčnih žil krivi tudi drugi dejavniki, kot so prekomerna telesna teža, predolgo sedenje/stoja, prekomerno pitje kave, konzumiranje večjih količin alkohola, hormonske spremembe (tudi pri jemanju kontracepcije ali v nosečnosti), staranje, premalo gibanja/fizične aktivnosti, izpostavljanje visokim temperaturam, prenašanje težkih bremen, pretesna obuvala, itd.
Kako si lahko pri zdravljenju krčnih žil pomagamo sami?
Glavni simptomi krčnih žil so boleče, utrujene in otekle noge, nočni krči, otekline okoli gležnjev in srbečica na mestu krčne žile. Pri slednjih si lahko pomagamo tudi sami. V kolikor se soočate s prekomerno telesno težo, je priporočljivo, da začnete z vadbo in uvajanjem uravnotežene prehrane, s čimer se boste znebili odvečnih kilogramov, ki vplivajo na nastanek krčnih žil. Hrana vpliva na krčne žile tudi zato, ker se z njimi spopadajo ljudje, ki uživajo veliko soli. Posledično se v telesu zadržuje voda, ki poveča pritisk na vene. Zato je priporočljivo, da zmanjšate vnos živil, ki vsebujejo veliko soli, kot so pršut, klobase in dodatno soljeni izdelki.
Tveganje za njihov nastanek in razvoj lahko zmanjšate tudi z opustitvijo kajenja, saj toksične snovi v cigareti močno škodujejo zdravju vaših žil in krvnega obtoka ter nošenjem ohlapnejših oblačil, s čimer bi omogočili boljšo prekrvavitev telesa. Pozorni bodite tudi na vaša obuvala, saj so krčnim žilam bolj izpostavljeni ljudje s ploskim stopalom in tisti, ki se radi odločajo za neprimerna obuvala, kot so visoke pete.
Specialistično zdravljenje krčnih žil
V kolikor vam noben od naštetih samo-ukrepov ne pomaga, lahko poskusite z enim od oblik zdravljenja krčnih žil, ki jih izvajajo specialist. Glede na stanje Vaših žil Vam bo zdravnik predlagal enega izmed možnih posegov, med katerimi so sklerozacija, flebektomija, lasersko zdravljenje krčnih žil in endoskopska operacija krčnih žil.
-
Sklerozacija:
Sklerozacija je eden od znotrajžilnih načinov zdravljenja krčih žil. Gre za vbrizganje kemičnega sredstva, ki povzroči vnetje znotraj vene. Sledi zaprtje vene, slednja se ne more več polniti s krvjo. S sklerozacijo je omogočeno zdravljenje tudi bolnikom, pri katerih bi bil operativni poseg ogrožujoč. Slabost postopka sklerozacije je v tem, da je verjetnost ponovitve ponovnega nastanka krčnih žil večja kot pri drugih načinih zdravljenja krčnih žil.
-
Flebektomija:
Ambulantna flebektomija je izredno učinkovita in varna metoda zdravljenja krčnih žil. Gre za ambulantni poseg v lokalni anesteziji, s katerim odstranimo vidne krčne žile skozi drobne zareze v koži, ki za seboj ne puščajo vidnih brazgotin. Flebektomijo lahko kombiniramo z drugimi metodami zdravljenja krčnih žil.
-
Lasersko zdravljenje krčnih žil:
Lasersko zdravljenje krčnih žil je danes v svetu najpogostejši način zdravljenja krčnih žil. Pri laserskem zdravljenju krčnih žil ne odstranjujemo, ampak jih zapremo z delovanjem visoke temperature. Laser deluje tako, da tkivo absorbira lasersko svetlobo, nato pa se večina te spremeni v toploto. To povzroči poškodbo žilne stene in posledičen propad žile. Tako v žilah ni več pretoka. Njihovo funkcijo prevzamejo globoke vene, ki ležijo med mišicami, zdravljena krčna žila pa se v nekaj mesecih nato v telesu razgradi.
Lasersko zdravljenje krčnih žil traja približno 60 – 90 minut za eno okončino. Operiramo lahko tudi obe okončini hkrati, poseg pa se temu primerno podaljša. Pred posegom prejmete tableto analgetika in pomirjevala. V operirano področje najprej vbrizgamo tekočinsko mešanico lokalnega anestetika in tako zagotovimo povsem neboleč poseg. Manjše, podkožne, zvijugane krčne žile ob koncu laserskega posega kirurško odstranimo skozi drobne luknjice v koži. Ranice ob koncu posega ne šivamo, pokrijemo jih le z obliži, na operirano okončino pa namestimo kompresijsko nogavico. Namestimo tudi elastični povoj, ki ostane na nogi le nekaj ur.
Pacient prične takoj po posegu hoditi in gre lahko domov že po 20 minutah. S postopkom povezani simptomi so bolečina pri posegu, ki je kratkotrajna in zbadajoča, rdečina kože v okolici kapilar in metličastih varic ter hrapava koža nad žilicami. Izjemno redko pride do pojava majhnih mehurčkov, ki se zacelijo s krasto.