Kompostnik je dobrodošel na čisto vsakem vrtu. Na tržišču danes najdemo kompostnike različnih dimenzij, ki so primerni tako za večje, kot tudi za manjše vrtove. S kompostiranjem biološko razgradljivih odpadkov nastane kompost, humusu podoben material, ki omogoča ohranjati rodovitno prst, hkrati pa nam pomaga, da se na koristen način znebimo bioloških odpadkov. Po definiciji je kompost biološko stabilen, higieniziran material z več kot 15% organske snovi, ki nastane v postopku kompostiranja in je široko uporaben pri gnojenju, saj omogoča bujno rast rastlin ter izboljša fizikalne, kemijske in biološke lastnosti tal. V kompostnik lahko odlagamo le biološke odpadke, zato se v njem nikoli ne smejo nahajati kosi plastike, stekla, kovin in drugih nerazgradljivih materialov, kar pomeni, da je potrebno neželene primesi ločiti od bioloških odpadkov, preden jih odložimo v kompostnik. Domači kompostniki so največkrat izdelani iz lesa ali plastike, danes pa so poleg statičnih modelov na voljo tudi rotacijski modeli, pri katerih kompost pridelujemo v vrtečih valjih. Čisto vsak model domačega kompostnika ima svoje prednosti, zato moramo pred izbiro dobro premisliti. Ena izmed najboljših izbir za kompostiranje so plastični kompostniki, saj se ob toplem vremenu zelo segrejejo in tako pospešijo proces razgradnje bioloških odpadkov. Pomembna pa ni le izbira primernega kompostnika, temveč tudi poznavanje osnovnih pravil kompostiranja. Kadar se v domačem kompostniku nahaja premalo različnih rastlinskih odpadkov, bo rezultat zelo suh kompost, ki mu je potrebno dodati malce pokošene trave in ga po potrebi tudi zaliti. Prav tako se lahko zgodi, da je kompost preveč vlažen, zato z zalivanjem nikoli ne pretiravamo. V tem primeru lahko vanj dodamo raztrgan papir ali koščke kartonske škatle, kar pomaga tudi v primeru komposta z neprijetnim vonjem. Pomagajo lahko tudi suhi drevesni listi, ki vsebujejo zelo malo dušika in bodo odpravili neprijeten vonj. Ko boste izbrali primeren vrtni kompostnik za domačo uporabo, zanj poiščite še primeren prostor na vrtu. Če se le da, kompostnik postavimo v senčni in vlažni del vrta, saj biološki odpadki za svoje razkrajanje potrebujejo veliko vlage. Prav tako imejte v mislih, da največ bioloških odpadkov nastane v kuhinji, zato je kompostnik smiselno namestiti na tisto mesto na vrtu, ki se nahaja čim bližje kuhinji. Nikoli ga ne namestimo v predel za sedenje, saj zagotovo ne želimo, da nas med počitkom na vrtu doseže neprijeten vonj.
Kako izbrati najprimernejši kompostnik za domačo uporabo?
Omenili smo že, da je ponudba kompostnikov na tržišču velika, le-ti pa so izdelani iz različnih materialov. Ključnega pomena je, da izberemo takšnega s primernimi dimenzijami in preverjeno zanesljivostjo. Za preprosto polnjenje s kompostom so idealna izbira kompostniki z dvodelnim pokrovom, ki nam omogočajo enostavno rokovanje z eno samo roko. Izbran kompostnik naj bo odporen na UV žarke in naj ima dovolj veliko prostornino glede na število članov gospodinjstva. V primeru, da družino sestavljajo 4 člani, bo za kompostiranje biološk vih odpadkov zadostoval vrtni kompostnik z 280 litri prostornine. Prav tako pred nakupom preverimo, kakšen sistem prezračevanja spremlja izbran kompostnik in iz katerega materiala so izdelane njegove stene. Pozabiti ne smemo tudi na način montaže, ki lahko poteka brez orodja. V kolikor želite domači kompostnik zaščititi pred morebitnimi glodavci na vrtu, izberite takšnega s talno rešetko, ki hkrati omogoča najboljši dostop mikroorganizmom do kompostnika. Najboljša izbira so ekonomični in hitri kompostniki, ki so na voljo tudi v ponudbi podjetja Armex. Niste povsem prepričani o prednostih kompostiranja? Morda vas bo prepričal podatek, da se v gospodinjskih odpadkih nahaja več kot 30% biološko razgradljivih odpadkov, ki jih je mogoče enostavno predelati v kompost in s tem preprečiti onesnaževanje že tako obremenjenega okolja. S kompostiranjem zmanjšujemo količino odloženih odpadkov na odlagališčih in izkoristimo organske odpadke kot naravno gnojilo na področju kmetijstva in vrtnarstva ter na domačem vrtu.
Kateri odpadki so primerni z odlaganje v kompostnik?
V kompostnik sodijo biološko razgradljivi kuhinjski odpadki, kot so ostanki hrane (sadje in zelenjava, olupki sadja in zelenjave, ostanki mesa), papirnate vrečke, robčki, prtički, odmrle sobne rastline in zemlja lončnic. V kompostnik nikakor ne sodijo tekstil, embalaža, steklo, plastika, tekočine, kosti, olja, iztrebki in cigaretni ogorki. V kolikor želimo kompost uporabljati kot gnojilo, moramo dobro premisliti o tem, kaj vse bomo odložili v kompostnik. Kompostna masa se nikoli ne sme izsušiti, prav tako pa se ne sme v celoti prepojiti z vodo. Dobro je vedeti, da organskih odpadkov nikoli ne tlačimo in da kup vedno zaščitimo s pokrovom. Kompost pripomore, da so rastline odpornejše proti insektom in bolj zdrave, zemlja s kompostom pa pridobi boljšo vlažnost in zračnost ter izboljšano sestavo. Odlično ponudbo domačih kompostnikov si lahko ogledate v ponudbi podjetja Armex.